pattern
Zlato versus FIAT

Zlato versus FIAT

Tomáš Šindler

V dnešním článku bych se chtěl zamyslel nad rozdíly mezi FIAT měnou, tedy zákonným státním oběživem, jako je dolar nebo česká koruna, a králem mezi drahými kovy, čímž je nepochybně zlato. Shrňme tedy základní výhody a nevýhody těchto dvou aktuálních a historických platidel.

Nejstarší zmínky o využití zlata se datují až do roku 6000 př.n.l. a provází nás prakticky naši celou lidskou historií. Nejde jen o jeho využití ve šperkařství a zdravotnictví, ale i o jeho výborné využití v průmyslu, bankovnictví a a hlavně o jeho roli platidla. Velmi dlouho platilo pravidlo zlatého standardu, tedy že centrální banky držely fyzicky zlato, kterým garantovaly hodnotu FIATU, tedy oficiálních měn, které vydával stát. Bohužel i tato garance má svoje nevýhody. Tou hlavní je, že stát nemohl vydávat měnu, která nebyla krytá, což v poválečných časech znesnadňovalo ekonomický růst. Definitivní zrušení zlaté kotvy pak přišlo v roce 1971 v USA prezidentem Nixonem. V dnešních časech již tato garance neexistuje.

Oproti tomu však centrální banky začaly s masivním “tiskem nekrytých peněz“, byť tato politika zapříčinila dostatek kapitálu pro ekonomický růst mnoha států a hlavně ekonomický boom USA, tak její největší nevýhodou je, že z dlouhodobého kupění těchto levných dluhů roste mimo jiné vysoká inflace, která je zapříčiněná velkým objemem státního oběživa v ekonomice s dlouho trvající politikou levných úvěrů. Hlavní výhodou je, že státní zákonná měna ve formě bankovek a mincí je lehce likvidní a všeobecně přijímaná. Dá se s ní platit prakticky po celém světe, kde hlavní roli hraje dolar či euro.

Čím dál více se setkávám s tvrzením, že zlato jako investiční nástroj selhává, a to hlavně na poli výnosů. Zlato se dlouhodobě zhodnotilo o desítky procent, byť nevyplácí dividendu a ani úroky, a to hovoříme hlavně o kapitálové hodnotě. Fyzické zlato je dlouhodobým investičním instrumentem. Můžeme ho tedy chápat jako skvělou ochranu před inflací, a takzvaným udržitelem hodnoty. Je přenosné a velmi rychle likvidní po celém světě, protože je to kov, který respektují všechny ekonomiky světa, avšak nelze s ním až na výjimky platit a je tedy nutná jeho směna za FIAT měnu.

Jakou roli tak zlato v portfoliu hraje? Je to právě ta zrušená zlatá kotva, která je v portfoliu tak důležitá. Při fyzickém držení vzniká 100% dominance, která umožňuje zlato předávat z generace na generaci a tím budovat rodinné bohatství, pojištění proti inflačním hrám centrálních bank a vlastnit něco, co má za celou dobu historie lidstva trvalou hodnotu, která časem roste. Kromě toho je zlato skvělou pojistkou při pravidelných cyklech akciových trhů. Velmi jednoduchým pravidelným investováním docílíte průměrování ceny zlata a tím i jeho nejlepší dlouhodobou cenu.

Přehled článků

Blog

Podobné články

Naši partneři

S kým spolupracujeme

Napište nám

Nabídneme Vám nejvhodnější investiční příležitosti

pattern
Jméno a příjmení
Vyplňte jméno ve formátu Jméno Příjmení
Telefon
Vyplňte telefon ve formátu 123456789
E-mail
Vyplňte telefon ve formátu email@email.cz
Vaše zpráva (nepovinné)

Vyberte jednu z možností

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Odeslání formuláře selhalo, zkuste to, prosím, později