pattern
Zápas - Inflace vs. bankovní klienti (10:1)

Zápas - Inflace vs. bankovní klienti (10:1)

David Netušil

Chtěl bych se zamyslet nad chováním - bohužel většiny - populace v oblasti hospodaření s vlastními financemi. 

Jak je veřejně známo, na běžných i spořících účtech u většiny komerčních bank leží ladem stovky miliard korun. Zhodnocení je nulové, výjimečně se pohybuje v pár desetinách. U zhodnocení vyššího je většinou vklad navázán na investiční složku, jejíž výše může samozřejmě kolísat. Přes tuto situaci se ze současných bank staly novodobé slamníky, stejné slamníky, kde ve středověku měli lidé zašité peníze, které taktéž nic nenesly, nic nevynášely.

Proč tomu tak je? Dříve jsem si myslel, že klienti nevědí, co přesně je inflace – že při inflaci 3 % ročně po 10 letech je reálně hodnota 1 miliónu nižší o 30 %, tedy 700 tisíc korun. Po čase jsem zjistil, že klienti to vědí moc dobře, ale nechtějí o tom mluvit. Je to jako když někdo nechce mluvit o problémech se zdravím, bojí se k lékaři, a pak může být pozdě. Nebo neřeší rozpadající se nemovitost a následně jim půlka spadne. Snažím se svým klientům vysvětlit – vím, jak je těžké porazit inflaci, s produkty, které nesou přiměřené množství rizika a přitom pevný garantovaný výnos po celou dobu investice. Ale snažím se jim vysvětlit – pojďme o tom mluvit, jako o těch nemocech. Nesnažte se to udusit v hlavě. Dávám za příklad současnou pandemii – Myslím si, že někteří lidé, možná poprvé životě, začali přemýšlet o svém zdraví, že se s nimi může něco stát, že je může Covid doběhnout. Že nejsou nedotknutelní. A začali o tom přemýšlet a jinak se chovat. Nakonec začali nosit roušky, mýt si ruce, brát vitamíny. Poprvé v životě začali někteří dělat pro své zdraví věci navíc.

A na tomto základě jim říkám, pojďme se bavit stejně zodpovědně o financích, které máte desítky let v bankách s minimálním nebo nulovým zhodnocením. Existuje celá škála produktů, které inflaci poráží svým výnosem i smysluplnou mírou rizika. A to nemluvím jen o developerských dluhopisech naší společnosti Bidli, nebo developerské akcie FKI Bidli. Ale jsou to investice třeba do kvalitních crowdfundigových projektů s pevným výnosem či komodity, které v dlouhodobém horizontu přináší stabilní růst (např. investiční zlato či stříbro). 

Přehled článků

Blog

Podobné články

Naši partneři

S kým spolupracujeme

Napište nám

Nabídneme Vám nejvhodnější investiční příležitosti

pattern
Jméno a příjmení
Vyplňte jméno ve formátu Jméno Příjmení
Telefon
Vyplňte telefon ve formátu 123456789
E-mail
Vyplňte telefon ve formátu email@email.cz
Vaše zpráva (nepovinné)

Vyberte jednu z možností

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Odeslání formuláře selhalo, zkuste to, prosím, později