pattern
Dluhopisy, jejich kouzlo a na co si dát pozor

Dluhopisy, jejich kouzlo a na co si dát pozor

Tomáš Louda

Od mnoha svých kontaktů, se kterými denně hovořím, slýchávám, jak je nedávno se svou úžasnou nabídkou oslovila ta a ta investiční společnost či firma. Ano, je doba, kdy firmy hledají zdroje, a to z jakýchkoliv důvodů. Investice od klientů přes dluhopisy jsou pro ně poměrně lehce dosažitelnými prostředky.

V dnešní době může jakákoliv obchodní společnost vydat vlastní emisi veřejných či neveřejných dluhopisů. Ve své podstatě se nejedná o nic jiného než o půjčku za sjednaný výnos – tedy za daných pravidel definovaných emisními podmínkami. Dluhopisy jsou ve své podstatě jen univerzální, všeobecnou formou půjčky, a to před individuální dohodou mezi stranami (věřitel a dlužník), což je také jedna z možností formy investic.

Pro zvážení rizikovosti – tedy toho, zda jste ochotni společnosti půjčit své prostředky doporučuji vědět, kdo za dluhopisy stojí. Minimálně tuto informaci byste měli od společnosti získat a nezáleží na tom, zda jde přímo o danou společnost či zprostředkovatele. Mnoho lidí má v hlavě vryto jen jedno číslo, a to zhodnocení. To je sice podstatné lákadlo, na druhé straně ale také často odráží míru rizikovosti této půjčky. Nejedna společnost bez historie či doložitelných zkušeností či formy ručení a míry zajištění se snaží své výhody vyrovnat atraktivními výnosy. 

Pro reálné posouzení a srovnání nabídek se rozhodně zajímejte o tyto parametry:  

Kdo za emisí dluhopisů stojí

Tedy kde má společnost sídlo a pod jakým právním systémem fungují, kde přesně společnost působí a investuje prostředky (CZ, EU, celý svět), jak dlouho je na trhu, má-li nějaké kamenné pobočky atd…
 

Čím se společnost zabývá

Co a jak společnost přesně dělá, že je schopna vydělat klientovi zhodnocení, sobě zisk (bez kterého to jinak nedává smysl) a ještě dosáhnout toho, že neprodělá klientovi jeho investici. Tedy laicky řečeno, jak přesně funguje jejich business model. 
 

Jak firma získává hotovost

Prodává nějaké výrobky nebo něco pronajímá? Ze zkušenosti z mého oboru v tom může být výrazný rozdíl a riziko pro investory.
 

Jaký je celkový majetek společnosti 

Jaký je celkový majetek společnosti vůči půjčeným prostředkům (investicím) a zda v tomto modelu hrají nějakou roli i banky. Proč je to tak důležité? Podíl bank často znamená přímé zástavy majetku s ručením proti jejich půjčce – tedy pokud by se něco stalo, v první řadě bude uspokojen stát, následně banky a pokud něco zůstane, tak třeba investoři. Nechci zde jakkoliv malovat čerty na zeď, ale z pohledu investora je to velmi podstatná informace. 
 

Co by reálně nastalo v případě krizového scénáře

Jak by se konkrétně postupovalo? Důležité je vědět, jak by společnost vypořádala své závazky. I sebelepší model může někdy narazit. Já osobně bych nikdy nevěřil tomu, že se přes rok nepodívám do žádné hospůdky či restaurace, a přesto se to stalo.

 

Pokud všechny tyto informace od společnosti dostanete, jste schopni seriózně zvážit jejich nabídku. Pokud vám cokoliv nebude jasné, buďte velmi obezřetní. Dejte na sebe a svůj úsudek, hledejte informace a zajímejte se o reference. Doufám, že vám tyto rady poslouží k budování vaší investiční strategie. Pokud máte doplňující dotazy, chystáte se na investici do dluhopisů  a chcete získat větší přehled, neváhejte se na mne obrátit zde.

Přehled článků

Blog

Podobné články

Naši partneři

S kým spolupracujeme

Napište nám

Nabídneme Vám nejvhodnější investiční příležitosti

pattern
Jméno a příjmení
Vyplňte jméno ve formátu Jméno Příjmení
Telefon
Vyplňte telefon ve formátu 123456789
E-mail
Vyplňte telefon ve formátu email@email.cz
Vaše zpráva (nepovinné)

Vyberte jednu z možností

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Odeslání formuláře selhalo, zkuste to, prosím, později