pattern
Rozložení investic

Rozložení investic

Filip Balenčin

Chtěl bych se v tomto článku věnovat tomu, proč je důležité mít diverzifikované investiční portfolio. Nejprve si ale pojem diverzifikace vysvětleme. Ten definujeme jednoduše jako rozložení vlastních aktiv do různých oblastí, jejímž účelem je ochrana majetku před případnými ztrátami a snížení rizika.

Ať už jsem zkušený investor nebo investor začátečník, vždy je dobré si finanční prostředky rozložit. Existuje mnoho variant, jak investovat a zhodnotit peníze, které mi leží ladem na účtu. Ještě než se rozhodneme, kterou variantu si nakonec vybereme, je důležité si uvědomit časový horizont, na jak dlouho si mohu dovolit finance uložit, nebo investovat.

Určitou část úspor si každý z nás dokáže představit uloženou na spořicím účtu „pro strýčka Příhodu“. Je ale ekonomicky výrazně výhodnější finance investovat např. do dluhopisů, komodit, nemovitostí a podobně. Nepotřebujeme-li finance delší dobu, můžeme se tak vyhnout i jejich znehodnocení narůstající inflací.

Dluhopisy se všeobecně považují za méně rizikové než akcie. Portfólio složené výhradně z dluhopisů však nemusí překvapivě být tím nejméně rizikovým. Důvodem je fakt, že akcie a dluhopisy nejsou vzájemně plně korelované a jejich ceny mají tendenci se pohybovat nezávisle od sebe. Často se děje, že když ceny akcií rostou, klesají ceny dluhopisů a naopak. Tyto vzájemně se vyrovnávají pohyby pomáhají redukovat celkové riziko portfólia a ve výsledku je portfólio s příměsí akcií paradoxně méně rizikové než portfolio čistě dluhopisové.

Akcie je majetkový cenný papír, který představuje majetkový podíl v akciové společnosti. Akcie jsou většinou považovány za rizikovější, když je nakupujeme zvlášť, protože cenu akcie ovlivňuje celosvětová situace a investoři se řídí pocity. To znamená, že když se něco stane v dané firmě anebo ve svetě, například pandemie C19, tak mají akcie velký pokles. Investoři nevědeli, co se bude dít a měli obavu, tak akcie prodali. Ani ne za měsíc akcie zase šly s cenou nahoru. I proto je dobré investice kombinovat, nebo rozložit do různých oblastí.

Další možností je investovat do drahých kovů. Zlato je nejlepším držitelem hodnoty i v časech krize. Investori nakupují zlato ne kvůli tomu, aby zbohatli, ale kvůli dlouhodobé ochraně majetku pred znehodnocením, neboť peníze postupem času ztrácejí hodnotu z důvodu inflace.

Zlato není jediným kovem, který by neměl chybět ve vašem investičním portfóliu. Vynikajícim investičním nástrojem je také stříbro. Počet konzervativních investorů, kteří mu dávají prednost před zlatem, se rozrůstá. Kromě zajímavého potenciálu zhodnocení totiž nabízí i jedinečné výhody průmyslového kovu. Většina tuzemských domácností dává přednost klasickým investičním nástrojům, jakými jsou stavební spoření nebo penzijní připojištění. Avšak pokud svoje peníze uložíte vícero způsoby, rozložíte i riziko, které je s investovaním spjaté. Drahé kovy by proto ve vašem portfóliu neměli chybět.  

Na průmysl dnes připadá celých 85 % celosvětové produkce stříbra - je druhou nejpoužívanejší průmyslovou komoditou a uplatňuje se i při výrobě automobilů a fotovoltaických článků. V současnosti už státy nedisponují strategickými zásobami fyzického stříbra. Jeho jediným zdrojem je těžba. Tu není možné jednoduše navýšit - nálezišť ubývá a náklady každým rokem rostou. Spotřeba stříbra tak těžbu dlouhodobě převyšuje a při zachování současné produkce dojde k vytěžení zásob do několika desítek let. To se samozřejmě odrazí na ceně stříbra, která je v současnosti velmi podhodnocená, a tak láká k výhodnému nákupu.   

Vždy je třeba si promyslet časový horizont investování v porovnání s tím, co plánujeme do budoucna. Uvědomme si, na jak dlouho můžeme mít prostředky uloženy, aby se zhodnocovaly. Jak už jsem vzpomínal, tak je dobré si peníze diverzifikovat, abychom snížili riziko.

Přehled článků

Blog

Podobné články

Naši partneři

S kým spolupracujeme

Napište nám

Nabídneme Vám nejvhodnější investiční příležitosti

pattern
Jméno a příjmení
Vyplňte jméno ve formátu Jméno Příjmení
Telefon
Vyplňte telefon ve formátu 123456789
E-mail
Vyplňte telefon ve formátu email@email.cz
Vaše zpráva (nepovinné)

Vyberte jednu z možností

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Odeslání formuláře selhalo, zkuste to, prosím, později